Janowice – Lubawka

Długa trasa w Rudawach Janowickich, z Janowic Wielkich przez Wołek, Małą Ostrą, Szarociń, Paprotki do Lubawki.

Do Janowic Wielkich łatwo dojechać pociągiem z Wrocławia. Od stacji kolejowej szosą, następnie odbijamy w wąską uliczkę, do końca zabudowań. Wchodzimy do lasu. Dziś pięknie promienie słoneczne przebijają się przez konary drzew. Ścieżką do ruin zamku Bolczów. Dalej przez las do rozwidlenia w pobliżu skalnych bram. Odbijamy na niebieski szlak i podążamy do polany Mniszkowskiej skąd zaczynamy podchodzić na Wołek.

Zadziwiająco dużo powalonych choinek. Może wyciętych? Tego tutaj nie byłem pewnego razu zimową porą. Była wtedy piękna zimowa sceneria. Dziś, została skorupa śniegu i ludu wśród powalonych drzew. Ciężko było się przedrzeć. Szczyt jest na małej polance. Niestety bez widoczności. Dalej w dół, od czasu do czasu prześwitują Karkonosze.

Trakt robi się szerszy, wciąż te wycięte choinki. W końcu rozdroże nieopodal kamieniołomów. W górę i dół. I w las. Zaczyna się podejście na Skalnik. Trochę starego śniegu i lodu. Szczyt bez widoków. Właśnie wszedłem na najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich! Dalej nieco w dół do rozdroża. Z tego miejsca trzeba wejść na pobliską Mała Ostrą. Dobry punkt widokowy. Widać Śnieżkę i grań Karkonoszy aż po Szrenicę.

Wracam do rozdroża. Dalej czerwonym szlakiem w dół do Przełęczy pod Bobrzakiem. Przez las, zalegający śnieg nieco utrudnia zejście. Następnie szeroki trakt do dużej polany z rozległym widokiem. Głównym szlakiem sudeckim, przez las przez Liściastą do Szarocina. Cywilizacja. Jest nawet sklep.

Odcinek asfaltem, dalej szutrowy takt. Słoneczko przyjemnie świeci. Mam już w nogach ponad 20km, jeszcze z 15km…. Po lajtowym odcinku ostro w górę. Na Świerczynę, lasem. Ze szczytu widoków nie ma. Dopiero na zejściu. W dole ukazuje się Jezioro Bukowskie. Zejście do drogi. Asfaltem do Paprotek. Niestety trzeba je obejść nadkładając drogi. No chyba, że na skuśkę przez pole. Nie byłem pewien którędy trzeba iść wiec grzecznie szedłem szlakiem.

Znowu trzeba podejść. Na Zadziernię. Ładny widok na jezioro. Zejście do Bukówki. Dalej niestety szosą, nieco ruchliwą aż do Lubawki. Po 35km dotarłem do celu. Piękny tu kiedyś był dworzec kolejowy! Dziś w ruinie, ogrodzony. Oj szkoda…Z Lubawki jeździ szynobus (pamięta chyba Franca Josefa) do Kamiennej Góry i Sędzisława gdzie jest połączenie do Wrocławia.

23.03.2019